Genel

Kardeşe ihanet yok !

Temmuz 16, 2016 yorum yok »
Kardeşe ihanet yok !

KAYSERİ’de oynanacağı açıklanan Ermenistan-Türkiye Dünya kupası eleme maçı, kentin “Katliamcıları istemiyoruz” tepkisi üzerine Bursa’ya alındı. “Kardeşimize ihanet etmeyiz” diyen Kayseri halkı, Kadir Has Stadı’nın açılış maçının da Azerbaycan’la yapılmasını sağlamıştı.

Kent tek vücut oldu
CHP Kayseri Milletvekili M.Şevki Kulkuloğlu, “Kent halkı bu konuda tek vücut oldu. Hocalı katliamının sorumluları hesap vermeli” derken, sivil toplum kuruluşları da “Kardeşimin katilini ağırlamam” görüşünde birleşti. Futbol Federasyonu, Bursa’nın da benzer tepki vermesinden endişeli…

Kayseri ayaklandı
maç Bursa’ya alındı
Ermenistan-Türkiye maçının Kadir Has Stadı’nda oynanacağının açıklanması Kayseri’yi karıştırdı. Kent “Katliamcıları istemiyoruz” diye ayaklanınca Federasyon maçı Bursa’ya almak zorunda kaldı

Haber:Fatih ERBOZ
Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenecek 2010 Dünya Kupası Elemeleri’nde daha önce 14 Ekim 2010 tarihinde Kayseri Kadir Has Standında oynanacağı duyurulan Türkiye-Ermenistan milli maçının Bursa Atatürk Stadı’na alınması kafaları karıştırdı. Türkiye A Milli Futbol Takımı bundan önce Hollanda ve Almanya gibi kader maçlarını Mustafa Denizli A Milli Takımın teknik direktörüyken Bursa Atatürk Stadı’nda oynamıştı. Ancak bu sefer maçın Bursa’ya alınmasının nedeni olarak Karabağ’da yaşanan olaylara Kayserili vatandaşların tepkisi gösteriliyor. Bursa Atatürk Stadına alınan karşılaşmanın başlama saati ve bilet fiyatları daha sonra duyurulacak.

Azerbaycan maçı ile açıldı
Bundan önce Kayseri’de oynanacağı duyurulan Ermenistan maçına Kayserililer tepki gösterdi ve Kayseri Kadir Has Stadında oynanacak ilk maçın Türkiye-Azerbaycan maçı olması için kampanya başlattı. Bunun üzerine özel maç ayarlandı ve Kadir Has Stadında ilk milli maç olarak Türkiye-Azerbaycan özel milli maçı oynandı. Ermenistan sınır kapısının açılacağı yönündeki iddialara tepki gösteren Kayserililer, 250 bin imza toplayarak TBMM’ye sunmuşlardı.

Tepkimizi koyduk
CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Kayserili yurttaşların ideoloji fark etmeksizin Karabağ’da Azerbaycan Türküne yapılanlara karşı olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Daha önce basında çıkan Kayseri ikiye bölündü gibi haberler gerçeği yansıtmıyor. Hangi partiye mensup olursa olsun ya da oy vermiş olursa olsun Kayserili vatandaşlar bu konuda tek bir vücut oldu. Hocalı katliamının sorumluları hesap vermedikçe Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerde tam anlamıyla düzelme olmaz. Daha önce de tepkimizi koymuştuk. Kayseri Kadir Has Stadında ilk maçın Azerbaycan ile oynanmasını istedik. O zaman Ermenistan ile sınır kapısının açılması gündemdeydi. Ancak tepkimizi koyunca bundan vazgeçtiler ve Kayseri Kadir Has Stadı’nda ilk milli maç Azerbaycan ile oynandı. Şimdi de aynı hassasiyeti görmüş olacaklar ki maçın yerini değiştirdiler” dedi.

Kardeşimizi arkadan vurmadık
250 bin imza ile gösterilen tepkiler üzerine maçı Kayseri’den Bursa’ya alan Türkiye Futbol
Federasyonu, benzer bir tepkinin bu kentte de gösterilmesinden endişe duyuyor.

Türk Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ise topladıkları 250 bin imzayı TBMM’ye götürdüklerini ifade ederek Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı Kayseri’de görmek istemediklerini kaydetti. Öztürk Kayseri’deki bir çok sivil toplum kuruluşunun başlattıkları kampanyaya destek verdiğini belirterek şunları söyledi. “ Başlattığımız kampanyaya çok büyük destek geldi. Topladığımız imzaları TBMM Grup Başkan vekilleri Gürdal Akşit, Hakkı Süha Okay ve Mehmet Şandır’a da götürdük. Maçın Kayseri’de oynanması demek Azerbaycan Türkünü arkadan vurmak demektir, biz böyle bir hataya düşmedik. Kardeşimin katilini şehrimizde ağırlayamayız.
Kayseri bu konuda tek vücut olarak düşünüyor.”

yorum yap