Genel

Erciyes’te Türk Dünyası Kurultayı

Temmuz 16, 2016 yorum yok »

Ülkücüler, Türkeş’in hatırasını Erciyes’te düzenlenledikleri “Türk Dünyası Paneli” ile yaşatacak. Saat 10.00’da başlayacak toplantının konuşmacıları Prof. Nevzat Özkan ve Ozan Arif.

Erciyes’te Başbuğ’un hatırası yaşatılacak
MHP’nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş’in Türk Milliyetçiliğine mirası olan kurultay geleneğini gelecek nesillere taşımak isteyen Ülkücüler Erciyes’te buluştu.

MHP yönetiminin Erciyes Zafer Kurultayı’nı tarihe gömme kararına rağmen Ülkücüler, Erciyes’e çıktı. Ömrünü Türk dünyasının birliğine adayan, Türk Milliyetçiliğinin ve MHP’nin efsanevi lideri merhum Alparslan Türkeş’in mirasıına sahip çıkmak isteyen Ülkücüler Kayseri’ye akın etti. Kayseri Ülkü Ocakları eski Başkanlarından Ali Ýhsan Öztürk öncülüğünde hazırlanan ’www.erciyeszaferkurultayi.org’ internet sitesinin, ’Erciyes’te buluşalım’ çağrısı geniş yankı buldu ve Türk Milliyetçileri oluk oluk Erciyes’e aktı. Ülkücüler, bu geleneğin yaşatılması amacıyla, Ahde Vefa Hareketi Dergisi sahibi Paşa Tanbay’ın Erciyes’te organize ettiği sohbette buluştu. Ülkücü camianın önde gelen isimleri, eski dostlarıyla hasret giderdi, hem de ülke meselelerini tartışma fırsatı buldu. Ülkücü hareketin önde gelen isimlerinden Ozan Arif de dünkü sohbette dostlarıyla anıları tazeledi.

Üç Hilal yasağı
Heyetin tertiplediği ‘Türk Dünyası Paneli’ ise bugün saat 10.00’da Erciyes’te gerçekleştirilecek. Panele konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Nevzat Özkan ile Ozan Arif toplantı sonrası sohbet edip soruları cevaplayacak. Etkinliğin organizatörlerinden Ali Ýhsan Öztürk, Erciyes’teki buluşmayı Türk milliyetçilerine Yeniçağ gazetesinin yayınlarıyla duyurma fırsatı bulduklarını belirterek “Kurultay kadar geniş bir katılım olmasa dahi, merhum Türkeş’in aziz hatırasını yaşatmak için düzenlediğimiz etkinlikte dostlarımız bizi yalnız bırakmadı. Þu anda yurdun dörtbir yanından ve yurtdışından Kayseri’ye akın var. Kurulan çadırlara sürekli yenileri ekleniyor. Bu geleneğin yaşatılmasını isteyen herkes buraya koşuyor” dedi. Öztürk, güvenlik güçlerinin Türk bayrağı dışında hiçbir bayrak ya da flamanın asılmasına müsade etmediğini kaydetti. Bu arada, güvenlik güçlerinin, MHP yönetimin başvurusu üzerine, Erciyes’te asılan Üç Hilalli bayrakları indirttiği öğrenildi.

Bu yıl panel, seneye kurultay
MHP Genel Merkezi, bir süre önce Erciyes Zafer Kurultaylarına son verme kararı aldığını duyurmuş ve karar milliyetçi camiada büyük tartışma başlatmıştı. Erciyes Kurultayı’nın, Başbuğ Alparslan Türkeş’in emaneti olarak sonsuza kadar yaşatılmasını savunan ülkücüler ise derhal harekete geçip kurultay düzenlemek istemişler ancak Kayseri Valiliği, bölgede gerekli güvenlik önlemleri almak için zaman darlığını gerekçe göstererek izin vermemişti. Mütüşebbis heyet, Valiliğin kararından sonra, kurultayı seneye toplama yönünde görüş birliğine varmıştı. Bu gelişmeler üzerine sembolik de olsa Erciyes’te toplanarak Türkeş’in emanetine sahip çıkıp hatırasını yaşatmak isteyen bir grup ülkücü, Tekir Yaylası’nda “Türk Dünyası” bir panel düzenlemek için harekete geçti. Panel programının ilan edilmesinden sonra yurdun dört bir köşesinden çok sayıda ülkücü Erciyes’e geldi. Birbirleriyle hasret gideren ülkücüler, Türkeş’in emanetine sahip çıkmanın huzuru içinde olduklarını söylediler.

NOTLAR…
* Tekir Yaylası’ndaki Oba Çadırı’nda “Türk Dünyası’nın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu bir panel düzenlendi.
* Panele Ozan Arif ve Prof. Dr. Nevzat Özkan konuşmacı olarak katılacak.
* Cuma akşamından itibaren Avrupa’dan çok sayıda Türk Milliyetçisi Kayseri’ye geldi.
* Bunun yanında Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve Kayseri’den çok sayıda Türk Milliyetçisi Tekir Yaylası’nda buluştu.
* Etkinlik sırasında Üç Hilal ve Bozkurt amblemli bayraklar toplandı.
* Pazar günü sabahı da (Bugün) çok sayıda Türk Milliyetçisi’nin Kurultaya katılacağı gelen bilgiler arasında.
* Meydanda kazanlarla bulgur dağıtmak için hazırlıklara da başlandı.

Avrupa’dan ve yurdun dört bir yanından Erciyes’e akın eden Türk Milliyetçileri,
Alparslan Türkeş’in manevi mirasına sahip çıkıp yaylaya çadırlarını kurdular.

Tertip Komitesi, Erciyes’teki etkinlik alanını düzenlemek için hummalı bir çalışma içine girdi.

yorum yap