Genel

Doğu Türkistan Türkleri Yalnız Değildir!

Temmuz 16, 2016 yorum yok »
Doğu Türkistan Türkleri Yalnız Değildir!

Türk Eğitim-Sen Kayseri şubesinin düzenlemiş olduğu programda birçok sivil toplum kuruluşu ve yüzlerce vatandaş, Çin’in Doğu Türkistan’da Türklere karşı uyguladığı katliamı protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.
“Gök Bayrak Ağlamasın Artık!” adlı fotoğraf sergisi ve “Doğu Türkistan Türkleri Yalnız Değildir” adlı mektup kampanyasına Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlılarda katıldı. Programda yüzlerce kişi bir ağızdan; Çin’in aleyhinde sloganlar attı, Çin’in Doğu Türkistan’dan çıkmasını istedi. Doğu Türkistan’ı anlatan şarkılar ve şiirler okundu.
şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Cumhuriyet Meydanı´ndaki serginin açılışında yaptığı konuşmada, Çin´in Doğu Türkistan´daki Türklere yıllardır uyguladığı sistematik ve ´´etnik soykırımı´´ protesto etmek, katliamı Türkiye Türkünün ve dünya kamuoyunun gözü önüne sermek için bir araya geldiklerini söyledi.
Türk milletinin dışarıdan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı her zaman tek vücut olduğunu belirten Öztürk, bu birlik devam ettikçe de Türk milletinin ilelebet payidar kalacağını kaydetti.
Türk milletinin bir ferdine karşı yapılan saldırıda tek yumruk olabildiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
´´Bir Kürşad geçmişte Çin´i nasıl sarstıysa, bugün 350 milyon Kürşad var. Biz buradan dünyaya yine çağrıda bulunuyoruz. Bir Türke yapılan saldırı 350 milyon Türke yapılmış demektir ve bunu Türkiye Cumhuriyeti´nin sınırları içinde faaliyet gösteren siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız gösterdiler. Cumhurbaşkanımızdan, başbakanımıza, ana muhalefet partisi genel başkanı Deniz Baykal´dan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve meclis dışında bulunan siyasi partilerimize bu konudaki hassasiyetleri nedeniyle teşekkür ediyoruz. Diyoruz ki, lütfen bu birlikte göstermiş olduğunuz tepkiyi devam ettiriniz. Ufak tefek çekişmelerinizi, Türk dünyası ile ilgili konularda bir kenara bırakınız ve tek yürek olarak ses veriniz. Türk milleti o zaman sizleri çok daha fazla takdir edecektir. Öztürk, Gökbayrak artık ağlamasın.” diyerek konuşmasını bitirdi.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Türksoy ise Çin’deki katliamların devam ettiği söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından Çin’de yaşanılan olayları gösteren fotoğraf sergisi katılımcılar tarafından gezildi.
Katılımcılar, ellerinde taşıdığı Albayrak ve Gökbayraklarla alandan ayrıldı.
Doğu Türkistan’da Türklere uygulanan katliamın fotoğraflarının yer aldığı “Gök bayrak Ağlamasın artık” adlı fotoğraf sergisi ve “Doğu Türkistan Türkleri Yalnız değildir” mektup kampanyası bir hafta süre ile açık kalacaktır. Mektuplar Doğu Türkistan’daki yaşayan soydaşlarımıza verilmek üzere Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneğine teslim edilecektir.

yorum yap