Genel

5 Temmuz Ürümçi Olayı Hangi Sebeple Meydana Geldi?

Temmuz 16, 2016 yorum yok »
5 Temmuz Ürümçi Olayı Hangi Sebeple Meydana Geldi?

Ürümçi’de Doğu Türkistan halkının, müstemlekeci Çin hâkimiyetinin Uygur halkını aşağılama eylemlerine karşı yürüttükleri protesto gösterileri başladıktan sonra, müstemlekeci hükümet kurumları ve Pekin hükümeti derhal beyanat yayınlayarak bu olayların dış ülkelerdeki bölücü güçler tarafından organize edilen vurma, kırma ve talan etme olayı olduğunu ileri sürdü.

Olayın sebebini ise, “Guandong- Şaguan’daki küçük bir suç dosyasının oluşmasından sonra Ürümçi’de az sayıdaki bazı kişilerin zihinleri karıştırılmış ve sonunda bu olaylar meydana gelmiştir.” Diyerek açıklamalarda bulunmuşlardır. Fakat bu izahatlar kesinlikle inandırıcı değildir.

Bu olayın öncesine ve sonrasına bakıldığında komünist Çin’in verdiği rapor tamamıyla bir aldatmaca olup, bu olay Uygur halkına yönelik olarak yürütülen kanlı bir katliamdan başka bir şey değildir.

Hal böyle olunca bu olay hangi sebeple ortaya çıktı? 26 Haziran günü akşamı Guandong eyaletinin Þaoguan şehrindeki Hurui oyuncak fabrikasında binlerce Çinli işçi baskın yapmış ve karanlık güçlerin sevk ve idare etmesi ve organizesi ile fabrikadaki 600’den fazla Uygur işçinin yatakhanesini basarak onları tan yeri ağarana kadar aralıksız dövmüşlerdir. Kaçabilenler kaçmışlar, kaçamayanlar ise yedikleri dayak sebebiyle düşüp kalmışlardır.

Ölenlerin sayısı kesin olmamakla beraber bazılarına göre 20 küsur, bazılarına göre de 50- 60 civarındadır. Fakat görüntülerden anlaşıldığı kadarı ile ölenlerin sayısı kesinlikle 20’nin altında değildir. Çin siteleri ise ölenlerin sayısını sadece 2 kişi olarak belirtmektedir.

Þaoguan olayı meydana gelmeden önce Haziran ayının başlarında Kaşgar- Eskişehir müstemlekeci hâkimiyetin planı gereğince bütün Uygur halkının karşı çıkmasına rağmen yıkılarak yerle bir edilmiştir. Bu olay bütün Doğu Türkistan’ı sarsıntıya uğratmıştır. Uygur halkının kanlı gözyaşları da bu olayı durduramamıştır. Uygur halkının güçlü öfke ve nefreti müstemlekeci hâkimiyetin silahlı tehditleri ve korkutma gayretleri ile bile bastırılamamıştır.

Bu olaydan dolayı bütün Uygur halkı üzgün ve kederli iken, bir başka istenmedik olay Uygur halkının öfke ve nefretini daha da arttırmıştır. Yani, Yarkent nahiyesinde bir Çinli öğretim üyesi Okul müdürü (Çinli)nün himayesi ile 23 körpecik Uygur kızına cinsel saldırıda bulunmuştur.

Fakat suçlu yine adli makamlarca koruma altına alınarak suçu kamuoyundan saklanmıştır. Mağdur durumdaki Uygur kızlarının aileleri tehdit edilmiştir. Dosya adil bir şekilde sonuçlandırılmadığı için Uygur halkının öfke ve nefreti daha da atmıştır.

Böylece Uygur halkının milli gururunu ağır derecede çiğnenmesi ve Uygur halkının tahammül edemeyeceği bir noktaya getirilmesiyle, Guandog- Þaoguan’daki olay patlamaya hazır durumdaki bombanın fitilini ateşlemiştir. On binlerce Uygur gençleri sokaklara çıkarak bu soykırımı kınamış ve hükümetin bu olayla ilgilenmesini istemiştir. Fakat neticede çok kanlı bir şekilde bastırılmışlardır.

Uygur halkı arasında “Hakaretli yaşamdan, sadakatli ölüm yeğdir” diye bir söz vardır. Uygur halkının sabır çanağı dolup taştı. 60 yıldan beri Uygur halkına uygulanan Komünist Çin zulmü dayanılmaz seviyelere ulaştı. Ýşte bunlar “5 Temmuz Ürümçi Olayı”nın gerçek sebeplerindendir.

Uygur Türkçesinden Türkiye Türkçesine Uyarlayan: Mehmet Emin BATUR

yorum yap